Powroty

Kinga Nowak wraca do miasta swojego dzieciństwa, wspomina bliskich, pierwsze lata swojego życia, dom babci. A wspomnienia te przenosi na obrazy.

“Olkusz” to wystawa, której tematem jest przeszłość, okres mojego dzieciństwa – mówi Kinga Nowak. – W Olkuszu spędziłam pierwsze lata mojego życia. Mieszkałam u babci w starym domu z ogrodem. Olkusz to babcia, podwórko, ławka przed domem w słońcu, kałuże po deszczu, lato, rodzinne święta, miejsce, które często idealizuję i do którego wracam.

Młoda artystka, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, która studiowała też w École Nationale Supérieure des Beaux – Arts w Paryżu, i laureatka m. in. Stypendium Ministra Kultury “Młoda Polska” 2005 prezentowała swe prace na kilkunastu wystawach zbiorowych i trzech indywidualnych, m. in.: w Krakowie, Warszawie, Berlinie i Paryżu. Tym razem na Kazimierzu pokaże kilka obrazów olejnych – portretów najbliższych osób. Podczas ich malowania artystka korzystała ze zdjęć, tworząc realistyczne przestrzenne przedstawienia. Używając silnych kontrastów barw i światła, wygładza “fotograficzną fakturę obrazów.

- Przywołuję ten świat na nowo: ludzi, atmosferę tamtego miejsca i czasu, który przeminął, za którym tęsknię, a który został już tylko w mojej pamięci – tłumaczy malarka. – Te obrazy są powrotem do dzieciństwa, ale powstały również z chęci zamknięcia i przekroczenia tego czasu. Sięgam do przeszłości, bo tam odnajduję źródło tego, kim teraz jestem.

Gazeta Wyborcza, kwiecień 2005